21 lutego 2013

czym jest czas?. . .

Rozdział szósty 

Zmiany 

Czym jest czas? Tajemnicą — bo jest nierealny, a wszechpotężny. Jest warunkiem zjawiskowego świata, jest ruchem zespolonym i przemieszanym z istnieniem realnych ciał w przestrzeni i z ich ruchem. A czy nie byłoby czasu, gdyby nie było ruchu? I ruchu, gdyby nie było czasu? Pytania i pytania! Czy czas jest funkcją przestrzeni? Czy też odwrotnie? Czy raczej są z sobą identyczne? Za wiele już pytań! Czas jest czynny, ma takie właściwości jak czasowniki. Ma „poczesny” udział w tworzeniu. Ale czego? Zmiany! Co jest teraz, nie było wówczas, co jest tu, nie jest tam, bo między nimi leży ruch. Ale skoro ruch, którym się mierzy czas, jest okrężny, w sobie samym zamknięty, to można by i czas, i wszelką zmianę równie dobrze nazwać spokojem i bezruchem — to bowiem, co było wówczas, powtarza się nieustannie w tym, co jest teraz, a to, co jest tam — w tym, co jest tu. A że ponadto skończonego czasu i ograniczonej przestrzeni niepodobna sobie wyobrazić — nie pomogą najbardziej rozpaczliwe wysiłki — więc ostatecznie zaczęto sobie przedstawiać czas i przestrzeń jako wieczne i nieskończone, zapewne w przekonaniu, że jeśli i w ten sposób nie można ich sobie wyobrazić dobrze, to przynajmniej można nieco lepiej. Czy jednakże uznanie wieczności i nieskończoności nie jest unicestwieniem przez logikę i rachunek wszystkiego, co ograniczone, skończone, względne, czy nie jest sprowadzeniem tego do zera? Czy rzeczy mogłyby w wieczności następować jedne po drugich, a w nieskończoności występować jedne obok drugich? Z tymi założeniami, że istnieje wieczność i nieskończoność, założeniami przyjmowanymi z musu, jakże da się pogodzić istnienie we wszechświecie odległości, ruchu, zmiany lub choćby tylko ograniczonych ciał? To pytania, których mimo wszystko nie da się uniknąć.

Thomas Mann (fragment powieści Czarodziejska góra, 1924)


  

2 komentarze:

  1. Czas to pojęcie bardzo względne, a nasze czyny mogą wpływać na inne. Jeśli chcesz poczytać od oddziaływaniu przeszłości z teraźniejszością i przyszłością to przeczytaj lub obejrzyj "Atlas chmur".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "to (...), co było wówczas, powtarza się nieustannie w tym, co jest teraz" - genialnie literackie ujęcie tego, że czyny mogą wpływać na inne!

      Co do książki to nie znam, a film... cóż, nie lubię fantastyki (nawet małych elementów)

      Usuń